Filmy kryminalne

Sin City - Miasto grzechu

Gatunek : kryminał
Rok produkcji : 2005
01.03.2013
przez Ela
ocena
9.00
Sin City

Coraz częściej w kinie - zwłaszcza amerykańskim- pojawia się tendencja na przenoszenie komiksu na ekran. Czasem jest to udana próba, a czasem nie. Dlatego też z dużym sceptycyzmem zasiadłam do oglądania filmu „Sin City. Miasto grzechu” Roberta Rodrigueza. I muszę przyznać, że byłam zaskoczona.

Drogówka

Gatunek : kryminał / obyczajowy
Rok produkcji : 2013
ocena
8.00
Drogówka

Film przedstawiający współczesny obraz polskich stróżów prawa, którzy pilnując porządku na ulicach, okazuje się, że sami mają „bałagan” w swoim życiu, w głowach i na komendzie. Pierwsza scena, którą widzimy to świętujące towarzystwo na domowej imprezie, alkohol leje się strumieniami, wszyscy się śmieją i opowiadają historie. Pocałunkom, szczerym uściskom nie ma końca. Na pierwszy rzut oka widać, że się wszyscy bardzo dobrze znają i szanują. Niesamowicie czują się w swoim towarzystwie i błędem nie będzie jeśli pomyślimy, że to jedna wielka rodzina. I takie ciepłe relacje panują nie tylko po ale również i w pracy.

Łowcy głów

Gatunek : kryminał / thriller
Rok produkcji : 2011
29.06.2012
przez Błażej Kopera
ocena
6.43
Łowcy głów

No i stało się, wyciągnęli mnie do kina! Na szczęście pozwolili zadecydować o filmie. Klasycznie - w repertuarze prawie nic ciekawego, może dwie, góra trzy pozycje warte obejrzenia. Bez wahania wskazałem norweski obraz nieznanego mi reżysera - Mortena Tylduma. O Łowcach Głów słyszałem bowiem już wcześniej co nieco od mojej koleżanki o zbliżonych gustach filmowych. Wybór był jak najbardziej trafiony.

Leon Zawodowiec

Gatunek : dramat / kryminał
Rok produkcji : 1994
14.05.2012
przez Ela
ocena
8.67
Leon Zawodowiec

Jak powinien wyglądać płatny zabójca? To trudne pytanie. Na pewno powinien wzbudzać strach być twardy i nieposkromiony. Nie powinien na pewno wyglądać jak główny bohater kultowego już filmu Luca Besson „Leon Zawodowiec” z 1994 roku.

Mistyfikacja

Gatunek : kryminał / thriller
Rok produkcji : 2010
ocena
6.00
Mistyfikacja

Czy na film Jacka Koprowicza można spojrzeć oczami laika, kogoś, kto z osobą Witkacego spotkał się tylko w szkole, czytając Szewców? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Mój odbiór jest nieco inny – nie tyle z punktu widzenia polonistki, ile osoby zafascynowanej Witkiewiczem synem.

Sherlock Holmes

Gatunek : kryminał / przygodowy
Rok produkcji : 2009
ocena
6.64
Sherlock Holmes

Już piątego stycznia na ekranach polskich kin pojawi się "Sherlock Holmes. Gra cieni". Nim jednak widzowie wybiorą się na seans kolejnych przygód duetu Holmes - Watson warto, żeby przypomnieli sobie, co działo się w pierwszej części.

Los numeros

Gatunek : komedia / kryminał
Rok produkcji : 2011
ocena
6.05
Los numeros

Mówi się: do trzech razy sztuka i byłem bardzo ciekaw, czy faktycznie tak jest. Tyczy się to moich ostatnio zrecenzowanych filmów z rodzimej fabryki. Po dwóch niewypałach noszących tytuły „Weekend” i „Jak się pozbyć cellulitu”, ciężko było mi się skusić na kolejną polską produkcję. Jednak każdemu należy dać szansę, a jej wykorzystanie to całkowicie innym temat.

Okno na podwórze

Gatunek : kryminał / thriller
Rok produkcji :
01.08.2011
przez Ela
ocena
8.20
Rear window

Co robi człowiek, kiedy nie może wyjść z domu? Najczęściej wygląda przez okno. I tak właśnie robi bohater filmu „Okno na podwórze” Alfreda Hitchcocka, powstałego na podstawie opowiadania Cornela Woorlicha „It Had to Be Murder”.
Kiedy fotograf L. B. Jeffries łamie nogę, zostaje przykuty do wózka inwalidzkiego i nie może opuszczać domu jego ulubionym zajęciem, można by powiedzieć, że nawet obsesją staje się podglądanie mieszkańców domu naprzeciwko. Te wielogodzinne obserwacje sprawiają, że zaczyna podejrzewać, że jego sąsiad zamordował żonę. Nie ma jednak na to żadnych dowodów. Prosi więc o pomoc swoją przyjaciółkę, aby pomogła mu ustalić prawidłowy przebieg wydarzeń.

Dziewczyny z przemytu

Gatunek : dramat / kryminał
Rok produkcji : 2005
ocena
8.50
Human Trafficking

Są filmy fascynujące. Są filmy refleksyjne. Są filmy do bani. Istnieją także produkcje, których cechą charakterystyczną jest możliwość przypisania im dobrze znanego polskiemu językowi sformułowania „wywołujący wrażenie”. Takim właśnie wywołującym wrażenie dziełem są „Dziewczyny z przemytu” (ang. Human Trafficking) wyreżyserowane przez Kanadyjczyka Christiana Duguay’a.
Tematem filmu jest handel porywanymi i zastraszanymi kobietami. Kobietami obdartymi z ludzkiej godności. Kobietami, które zostają siłą zmienione z podmiotu w przedmiot relacji międzyludzkich. Zmuszane do prostytucji są w stanie przeżyć kilka lat. Znerwicowane, zakażone chorobami przenoszonymi drogą płciową, okradzione z uczuć i ludzkich odruchów. Niewolnice w – chciałoby się rzec – wolnym świecie.

Sekret jej oczu

Gatunek : dramat / kryminał / thriller
Rok produkcji : 2009
ocena
8.96
Sekret jej oczu

Hiszpańska produkcja, która właśnie tym (jak się później okazało – atutem), że jest hiszpańska nie przyciągnęła mojej uwagi. Jednak chęć oglądnięcia czegoś innego niż tanie komedie, przebiła wszystkie negatywne argumenty. Od niedawna dobre kino staje się dla mnie czymś bez czego nie umiem się obyć. Co mam na myśli mówiąc dobre? Przede wszystkim trzymanie w napięciu, niepewność narastająca z każdą minutą oraz pochłanianie przekazywanego obrazu jednym tchem.
Od dawna nie mogłam znaleźć czasu na jakikolwiek film. Mój wybór, który padł na „Sekret jej oczu” jest wręcz idealny, bo produkcja swoim całokształtem przemawia za tym, by zasiąść w fotelu i poświęcić te 2h swojego czasu.

Alpha Dog

Gatunek : dramat / kryminał
Rok produkcji : 2006
25.01.2011
przez Bartosz Studenny
ocena
7.00
Alpha Dog

Johnny Truelove (Emile Hirsch) to młody dealer narkotyków żyjący pod protekcją swojego ojca Sonnyego (Bruce Willis). Johnny w towarzystwie swoich oddanych kolegów jakimi są Frankie Ballenbacher (Justin Timberlake) czy Elvis Schmidt (Shawn Hatosy), spędza swoje życie przede wszystkim na ciągłych imprezach pełnych alkoholu i narkotyków. Gdy pewnego dnia dochodzi do kłótni pomiędzy nim, a jego kumplem od ciemnych interesów Jake'iem Mazurskym (Ben Foster) , w odwecie młody gangster Johnny porywa przyrodniego brata Jake'a – Zacka, mszcząc się w ten sposób. Konsekwencje tego czynu niestety będą dla większości bohaterów fatalne.

Weekend

Gatunek : komedia / kryminał
Rok produkcji : 2010
ocena
6.25
Weekend

Cezary Pazura po raz pierwszy po drugiej stronie kamery. Przed premierą wielki szum a iskry z tego medialnego ogniska wyskakiwały prawie z każdej telewizji. Sam reżyser przekonuje z pewną dozą kokieterii :”Nie spodziewajcie się cudu, to po prostu jest dobre kino”. Kierując się sprawnie zmontowanymi zwiastunami w których słyszymy ,że to nie „Matrix”, że to nie „Pulp Fiction”, to jest„Weekend” ostatecznie powiedziałem sobie tak, chce to zobaczyć. I co?

Dla niej wszystko

Gatunek : dramat / kryminał
Rok produkcji : 2010
ocena
8.47
The next three days

Najnowszy film Paula Haggisa jest niczym brat bliźniak francuskiego thrillera "Pour elle" z 2008 roku. Czyżby scenarzysta filmów o słynnym agencie nie doceniał swoich widzów? A może po prostu sobie z nas zakpił? Główni bohaterowie "The next three days" (Russel Crowe i Elizabeth Banks) to stereotypowa para z amerykańskiego przedmieścia, która wiedzie szczęśliwe życie, wychowując kilkuletniego syna. Sielankowa codzienność zostanie jednak przerwana, gdy żonę nauczyciela z miejskiego liceum sąd uzna za winną morderstwa swojej szefowej.

MR 73

Gatunek : dramat / kryminał
Rok produkcji : 2008
ocena
5.50
MR 73

Kino francuskie. Dla odmiany. Obejrzałem ten film bez większego przekonania, recenzje na Filmwebie mówiły o filmie dobrym, polecanym więc czemu nie. Spojrzałem na głównego aktora. Hm...nie znam zbyt dobrze kina francuskiego choć wychowałem się na komediach z de Fuinesem lub filmach gangsterskich z Belmondo i Delonem, ale znam nieźle wybitniejszych aktorów ich kina i takim zdecydowanie jest Daniel Auteil. Zaryzykuję stwierdzenie, że tak jak w 90% filmów gra Depardieu, nawet choćby w epizodzie, tak podobnie przemyka przez ekrany i listy płac francuskich produkcji Auteil, aktor charakterystyczny i zdecydowanie wybitny.

Giallo

Gatunek : kryminał / thriller
Rok produkcji : 2009
ocena
5.33
Giallo

Po obejrzeniu tego filmu wysnułem sobie taką lekko zawrotną teorię ale... Brody zagrał w "Pianiście" u R. Polańskiego, dostał Oscara, wskoczył do 1 ligi aktorskiej i został mu dług u naszego rodaka. Seigner - nie mająca przecież nawału propozycji filmowych otrzymała propozycję zagrania w tym bublu o ile załatwi niezłego aktora z Hollywood. Telefon do Adriena, a on...? Wahania, jak tu odmówić żonie reżysera, któremu tak dużo zawdzięcza...poza tym...wakacje we Włoszech, dodatkowo pieniądze, "hm....pojadę, co mi tam...".

Sherlock Holmes

Gatunek : kryminał / przygodowy
Rok produkcji : 2009
ocena
8.65
Sherlock Holmes

Jak wiadomo czasy się zmieniły, zmienił się też Sherlock Holmes. Przyznam się, że nie miałam okazji czytać powieści Artura Conan Doyle, nie przypominam sobie też adaptacji filmowej o tej słynnej postaci. Jak przez mgłę pamiętam starszego pana w pelerynie, z fajką w ustach, obdarzonego niezwykłym intelektem.
W filmie Guy'a Ritchiego nie ma ów starszego pana, tylko umięśniony rozrabiaka, niechlujnie ubrany, prowadzący hulaszczy tryb życia. Daleko mu do gentelmana, jednak posiada swój urok i czar osobisty.

Gra dla dwojga / Duplicity

Gatunek : kryminał
Rok produkcji : 2009
04.09.2009
przez Bartosz Studenny
ocena
6.50
Gra dla dwojga / Duplicity

Reżyser/scenarzysta Tom Gilroy lubuje się w tematach kryminalno-szpiegowskich. Pokazał już nam wcześniej swój kunszt w trylogii Jamesa Bourne'a czy też produkcji "Michael Clayton". Widzowie poznali się na Gilroyu z tej lepszej strony, więc kolejny film tego Pana był oczekiwany z optymistycznym nastroju.
Kwietniowa premiera kinowa, ani nas nie rozczarowała, ani nie porwała. Film został obejrzany, wnioski wysnute, czekamy na następny.

A o czym film opowiada? Główni bohaterowie to para szpiegów wielkich korporacji: Claire (Julia Roberts) oraz Ray (Clive Owen).

ocena
3.33
Złodziejski kodeks / Thick as Thieves

Ilość kinowych premier w ciągu roku trudno jest zliczyć. Taka sama sytuacja dotyczy płytowych wydań DVD. Z tą jednak małą różnicą, że każdy film wchodzący na duży ekran, w końcu zagości na okrągłym nośniku. W wielu przypadkach dystrybutorzy na polski rynek, omijają sale kinowe, w obawie, że dana produkcja może nie zwrócić uwagi widzów. Wtedy dokonują od razu płytowego wydania, które najpierw trafia do wypożyczalni, a następnie sklepowe półki. Taka sytuacja spotkała niemiecko – amerykański film „Złodziejski kodeks” (dystrybutor Monolith Video).

ocena
7.78
Zawodowcy -  Righteous Kill

Na ten aktorski duet, miłośnicy kina akcji wysokich lotów, czekali długie lata. Robert De Niro i Al Pacino to ikony, giganci sztuki filmowej. Ich wspólna gra w „Gorączce” z 1995 roku na stałe zapisała się na kartach hollywoodzkich produkcji. Po czternastu długich latach ci dwaj aktorscy emeryci spotykają się na planie, kolejnego w ich karierze, kryminalnego thrillera zatytułowanego adekwatnie do ich osób „Zawodowcy” (dystrybutor Monolith Video).

Autorem scenariusza jest Russell Gewirtz. Dwa lata temu stworzył on historię opowiedzianą w „Planie doskonałym” z Judie Foster i Denzelem Washingtonem w głównych rolach.

Spirit - Duch Miasta

Gatunek : akcja / dramat / kryminał
Rok produkcji : 2008
10.09.2009
przez Bartosz Studenny
ocena
6.00
Spirit - Duch Miasta

"The Spirit" ma dobre wejście. Na początku jest narrator, wartka akcja i sylwetki głównych bohaterów. Nie da się odmówić komiksowego nastroju. Przyznam się, iż tego komiksu akurat nie miałem okazji dzierżyć w dłoniach, ale po obejrzeniu całego filmu mogę tylko żałować. Zamiast serii "Transformers" czy "Spiderman" mogłem wybrać coś poważniejszego, jak np. komiks Willa Eisnera. No ale cóż poradzić, człowiek młody był i głupi.

Główni bohaterowie to nie byle kto. W roli głównej czyli zamaskowanego (ale tylko odrobinkę) bohatera: Gabriel Macht. A następnie Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson oraz Eva Mendes. Mniam.

ocena
5.00
Złodziejski kodeks / Thick as Thieves

Złodziej z doświadczeniem (Morgan Freeman), rekrutuje młodszego od siebie złodzieja (Antonio Banderas) do wielkiej roboty - kradzieży drogocennych klejnotów. Owe klejnoty należą do rosyjskiej mafii, więc oczywiście nie jest łatwo. Ale cóż z tego, w końcu duet fachowców czyli młody duchem, energiczny Gabriel oraz rozsądny i inteligentny Ripley poradzą sobie w najtrudniejszych warunkach.

No właśnie... wszystko idzie tak prosto, że widz sam zastanawia się czy nie oskubać jakiegoś banku czy milionera.

XIII: The Conspiracy

Gatunek : akcja / kryminał / sensacja
Rok produkcji : 2008
10.09.2009
przez Bartosz Studenny
ocena
9.00

Francusko - kanadyjski mini serial nastawiony głównie na akcję. Tak można określić "XIII: The Conspiracy", tytuł, który ma swoje korzenie w komiksie. Twórcy uraczyli nas dwoma częściami , które mają po 120 minut, więc jeśli ktoś ma zamiar obejrzeć je za jednym razem, proponuję zaopatrzyć się w talerz kanapek i coś do popicia.

W ceniu chwały - Pride and Glory

Gatunek : dramat / kryminał
Rok produkcji : 2008
11.01.2010
przez Bartosz Studenny
ocena
5.00
W cieniu chwały

Nie wiedzieć czemu, nasi tłumacze jak to często bywa chcą się wykazać inwencją twórczą i nazwać film po swojemu. Ciekaw jestem jak to się dzieje? Jest jakaś komisja? Narada? Głosowanie? Ostatecznie film w Polsce nosi tytuł "W cieniu chwały" i od początku roku możemy go oglądać w kinach. Na pewno do kas kinowych wielu przyjdzie dla takich nazwisk jak Colin Farrell, Edward Norton, Jon Voight czy Noah Emmerich.

I osobiście uważam, że gdyby nie Ci panowie, film byłby po prostu słaby. Głównym wątkiem jest skorumpowana jednostka policji ale w filmie znajdzie się kilka wątków pobocznych ,które prawdopodobnie mają nas przybliżyć do samych bohaterów.

Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.