Już piątego stycznia na ekranach polskich kin pojawi się "Sherlock Holmes. Gra cieni". Nim jednak widzowie wybiorą się na seans kolejnych przygód duetu Holmes - Watson warto, żeby przypomnieli sobie, co działo się w pierwszej części.
Sherlock Holmes razem ze swoim wiernym przyjacielem i współlokatorem, doktorem Watsonem łapią seryjnego mordercę Lorda Blackwooda i doprowadzają go przed oblicze sprawiedliwości. Morderca zostaje skazany na śmierć, jednakże okazuje się, że po paru dniach grób Blackwooda jest pusty. Holmes postanawia dowiedzieć się, co się stało, nie zważając na krążące wokół plotki o czarnoksięskich zdolnościach Lorda.
Wyjaśnienie tej sprawy jest tym bardziej istotne dla detektywa, ponieważ zamieszana jest w to ukochana Holmesa. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że ma być to ostatnia wspólna sprawa Holmesa i Watsona, który bierze niedługo ślub.
Bezapelacyjnie, najbardziej innowacyjne spojrzenie na Sherlocka Holmesa, dotąd kojarzonego z nienagannymi manierami oraz klasą. Guy Ritchie przedstawia Holmesa, który potrafi niestosowanie zachować się w towarzystwie, jest ekscentrykiem, nie stroni od przemocy, a za cel życia postawił sobie sabotowanie związku jego najlepszego kolegi. Robert Downey Jr. brawurowo oddaje zarówno intelekt swojej postaci jak i jej urok oraz poczucie humoru. Robi to na tyle dobrze, że otrzymał za tę rolę Złotego Globa. Cały dynamizm dialogów w filmie jest zasługą pary - Downey Jr i Law. Przede wszystkim, to na ich relacji skupia się cały film i przyciąga to największą uwagę widza. Rozwiązywana przez nich sprawa jest ciekawa, ale to jednak ich duet stanowi największą ucztę dla oka.
Mówiąc o budowie filmu, trudno nie uznać, że jest to jedna z odsłon wyżej wspomnianej innowacyjności w pokazaniu tematu - chyba nigdy Sherlock Holmes nie pojawił się w otoczeniu tak wielu efektów specjalnych, z tak dużą ilością bójek i walki wręcz. Choć może to drażnić odbiorców, którzy wolą bardziej tradycjonalny podejście do postaci charyzmatycznego detektywa, twórcy filmu (w tym jedna z producentek - Susan Downey, żona Roberta) bronią się, że TO jest prawdziwy Sherlock i że dla nich taka wizja głównego bohatera jest bliższa prawdzie. Reżyser nie unika korzystania z techniki slow - motion, lubi posługiwać się retrospekcją. Z pewnością urozmaica to oglądanie filmu.
Historia pokazana w tej produkcji jest dość prosta i wpisująca się mit o Sherlocku - analityczny umysł, siła rozumu i umiejętność racjonalnego obmyślenia sprawy ,,staje do walki” z zabobonnymi wierzeniami, czarną magia i przesądami. Nie brak tutaj wątków mrocznych i może nieco przerażających. Pojawiają się one obok dwóch wątków miłosnych: Holmes - Adler, Watson i Mary, oraz wielu scen komediowych. W sumie jest to idealny film rozrywkowy, który ma na celu zrelaksowanie i zaciekawienie odbiorcy. Nie jest bardzo wymagający, choć i dla bardziej dociekliwych widzów rozwiązanie zagadki Lorda Blackwooda może stanowić niezłą zabawę.
Wymieniając zalety filmu, należy dodać fantastyczna muzykę, skomponowaną przez Hansa Zimmera. Tego pana nie trzeba przedstawiać, jednak dla formalności warto przypomnieć, że był twórca muzycznej odsłony dla takich filmów jak "Gladiator" (2000) czy "Lepiej późno niż później" (2003), nagrodzony między innymi Oscarem.
Nowy Rok zapowiada się interesująco - w końcu kina proponują widzom drugą część przygód Sherlocka. Jednak możemy skorzystać z okazji i zakończyć bieżący równie ciekawie - oglądając "pierwszego" "Sherlocka Holmesa" Guya Ritchiego.
Autor: Czarna1310
OCENA AUTORA: 8/10
Zdjęcie: Wikipedia
Komentarze do filmu:
Podobno nowy Holmes w USA bije już rekordy popularności. Nawet czwarta część Mission Impossible nie dała rady detektywowi.
Dodaj nową odpowiedź